Stosowane metody terapeutyczne

 

Terapia poznawczo-behawioralna (CBT).

Terapia poznawczo-behawioralna jest metodą o skuteczności potwierdzonej szeregiem badań klinicznych. Została zapoczątkowana przez Aaron’a T. Beck’a w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku.

Jak terapia poznawczo-behawioralna może Ci pomóc?

Terapia poznawczo-behawioralna jest metodą krótkoterminową, trwającą z reguły kilkanaście do kilkudziesięciu spotkań. Sesje zazwyczaj odbywają się raz w tygodniu.

Terapia poznawczo-behawioralna przyjmuje założenie, że wraz ze zmianą dezadaptacyjnego sposobu myślenia (czyli błędnego, powodującego dyskomfort i cierpienie), zmienia się samopoczucie i zachowanie pacjenta.

Rolą terapeuty jest zastosowanie technik, dzięki którym, pacjent ma możliwość zidentyfikowania i zweryfikowania własnych wzorców myślenia i przekonań oraz zastąpienia ich nowymi, bardziej realistycznymi i efektywnymi myślami, które zamiast ograniczać pacjenta, będą pozwalały mu na większy stopień samorealizacji i życia w zgodzie z samym sobą.

 

Indywidualny proces zdrowienia.

Pracuję w oparciu o indywidualny proces zdrowienia, który zakłada, że poczucie sensu i przeżywania własnego życia w sposób świadomy i celowy jest dostępny dla każdego z nas.

Proces terapeutyczny jest wysoce zindywidualizowany, tak aby współgrać z życiowymi potrzebami i doświadczeniami a także, tożsamością kulturową i osobistymi zainteresowaniami pacjenta.

Terapia poznawcza z elementami mindfulness (MBCT).

Terapia poznawcza z elementami mindfulness jest metodą terapeutyczną w której, narzędzia terapii poznawczej są wspomagane o techniki z zakresu mindfulness, takie jak medytacja, wizualizacja, czy relaksacja.

W jej ramach, pacjent nabiera umiejętności świadomego zauważania swoich myśli i uczuć, bez konieczności ich oceniania.

Stres, zwłaszcza długotrwały, bardzo obciąża nasze ciało, czyniąc je nadmiernie pobudliwym i nieustająco spiętym. Techniki mindfulness, poprzez pracę z ciałem, pomagają zwłaszcza w leczeniu zaburzeń lękowych czy ataków paniki. Pozwalają one na szybkie i skuteczne zakotwiczenie się w teraźniejszości i odzyskanie poczucia elementarnej kontroli nad ciałem.

 

Analiza filozoficzna.

W tym podejściu analizuje się lęki i obawy, które są zakorzenione w światopoglądzie pacjenta: jego podstawowym sposobie pojmowania jego własnej egzystencji i świata otaczającego.

W trakcie terapii wykorzystuje się zarówno Dialog Sokratejski, jak i wspólną analizę tekstów filozofów, takich jak Artur Schopenhauer, Fryderyk Nietzsche czy Jean-Paul Sartre. Taka praca, ma za zadanie nadać przekonaniom pacjenta poznawczej swobody, pozwalającej na zweryfikowanie i świadomy wybór światopoglądu, wartości czy przekonań.